Sterylizacja i kastracja


Proszę o przywilej nie przychodzenia na świat… nie przychodzenia na świat, dopóki nie potrafisz zapewnić mi domu i pana, który będzie się mną opiekował, oraz prawa do życia tak długo, jak długo będę fizycznie zdolny, aby cieszyć się życiem… nie przychodzenia na świat, dopóki moje ciało nie będzie czymś cennym i dopóki człowiek nie zaprzestanie męczenia go, bo jest go mnóstwo i nie ma wartości. (Źródło: http://www.petconnectioninc.com)

 

ZALETY STERYLIZACJI I KASTRACJI

1. Nie znaczą terenu (suki nie mają cieczki, więc nie pozostawiają śladów)
2. Kocury nie znaczą terenu swoim nieprzyjemnym zapachem.

3. Nie rodzą młodych (100% pewność).

4. Zapobiegamy niekontrolowanemu rozmnażaniu.

5. Zapobiegamy ciążom urojonym u naszych pupili.

6. Znacznie rzadziej uciekają, są mniej nadpobudliwe i agresywne.

7. Sterylizacja w dużym stopniu przyczynia się do eliminacji groźnych chorób zakaźnych, np. ropomacicza.

8. Zwierzęta wysterylizowane nie mają tendencji do ucieczek związanych z popędem płciowym, a co za tym idzie nie giną, nie gryzą się z rywalami.

9. Wysterylizowane psy lepiej pilnują obejścia.
 

 

FAKTY I MITY NA TEMAT STERYLIZACJI 

1. MIT: Wysterylizowane psy i koty są mniej zdrowe.
    FAKTY: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%.

 

2. MIT: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
    FAKTY: Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tej rozpowszechnionej opinii. W rzeczywistości psy i koty, które poddano sterylizacji przed ich pierwszą rują są mniej kapryśne, mniej zaczepne i zdrowsze niż nie sterylizowane.

 

3. MIT: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po zabiegu.
    FAKTY: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.

 

4. MIT: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne... łatwo znajdę dla nich dom.  
    FAKTY: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Siedem z każdych dziesięciu psów/kotów trafiających do schroniska jest uśmiercana. Połowa wszystkich, urodzonych każdego roku psów i kotów umiera w schroniskach, laboratoriach i na ulicach.

 

5. MIT: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych. 
    FAKTY: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.

 

6. MIT: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.
    FAKTY: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.