Bezdomność zwierząt

BEZDOMNOŚĆ ZWIERZĄT - JAK TEGO UNIKNĄĆ?

------------------------------------

Bezdomność, niestety, nie jest wyborem zwierząt, a miasto nie jest ich naturalnym środowiskiem. Doprowadzenie do stanu bezdomności psa czy kota obarcza sumienie ludzi, gdyż bardzo dużym stopniu to my sami jesteśmy temu winni. Tak samo jak w przypadku ludzi, tak i u zwierząt bezdomność oznacza samotność, odrzucenie, brak pożywienia, zimno, strach oraz niebezpieczeństwo.

Najczęstszą przyczyną bezdomności jest:

- nieodpowiedzialna i nieprzemyślana adopcja - ludzie, którzy nie są gotowi na pojawienie się zwierzaka w domu i nie przemyśleli swej decyzji. Równie szybko jak adoptowali zwierzaka, tak równie szybko się go pozbędą. Zwierzę się znudzi, nie spełni oczekiwań „opiekuna” i trafi na ulicę.

-moda na określona rasę - ludzie kupują zwierzę konkretnej rasy, czy to psa czy to kota, nie zapoznawszy się szczegółowo z potrzebami oraz charakterem konkretnej rasy.

- niekontrolowane rozmnażanie - część z osób, które posiadają już psa bądź kota nie kastrują i nie sterylizują swoich pupili. Zwierzęta się mnożą, małe zostają zabijane na różne sposoby bądź porzucane. Sterylizacja i kastracja jest ograniczeniem bezdomności, dodatkowo dzięki takiemu zabiegowi chronimy swoich pupili przed wieloma chorobami, m.in. nowotworem.

- ucieczki zwierząt - czasami w wyniku braku odpowiedzialności opiekunów zwierzę ucieknie z domu bądź ze spaceru. Nie zawsze zdarzenie takie ma swoje szczęśliwe zakończenie, z reguły zwierzę takie trafia do schroniska. Z ciepłego posłania trafia do zimnego boksu.

- hodowle zwierząt - gdzie często w bardzo złych warunkach bytowania przetrzymywane są zwierzęta, tylko po to, aby rozmnażać je dla zysku.

Bardzo często ofiarami porzuceń stają się koty i psy. Dlatego organizacje pro zwierzęce, m.in. nasza Fundacja, wprowadziły procedury adopcyjne. Przede wszystkim, aby adoptować kota, należy osiatkować okna. Zabezpieczamy w ten sposób kota przed upadkiem, a co za tym idzie również kalectwem bądź śmiercią zwierzaka. Nie wydajemy również do adopcji psów na łańcuch. Trzymanie psa na łańcuchu jest niezgodne z prawem, niebezpieczne dla ludzi, nieetyczne i powoduje cierpienie psa.

Przed wydaniem zwierzaka do adopcji przyszli właściciele wypełniają ankietę przed adopcyjną. Następnie Inspektorzy Fundacji przeprowadzają wizytę przed adopcyjna, by sprawdzić warunki w jakich będzie mieszkać zwierzę. Inspektorzy pragną poznać również „nowych” właścicieli. Jeśli procedura adopcyjna wypada pozytywnie, przyszli właściciele podpisują umowę adopcyjną z Fundacja, w której ważnym punktem jest deklaracja, że pies nigdy nie trafi na ulicę ani do schroniska. Również po adopcji przeprowadzane są wizyty sprawdzające warunki życia zwierzęcia. Często podczas takich wizyt Inspektorzy mogą wiele doradzić przyszłym opiekunom, aby życie z nowym pupilem stało się przyjaźniejsze.
Często ludzie nie rozumieją takiej procedury, uważają ją za zbędną i zbyt skomplikowaną. Natomiast tu chodzi o dobro zwierzaka, bezpieczeństwo oraz komfort…nie tylko psa czy kota ale również „nowych” właścicieli.


Dodano: 15-02-2016

Dodał(a): Donata Cieslak