Kleszcze atakują - chroń swojego pupila

Rozpoczął się właśnie sezon na te pasożyty zewnętrzne. Największa aktywność kleszczy w Polsce to kwiecień - maj i czerwiec, a na przełomie sierpnia i września trochę spada, okres jesienno zimowy to czas hibernacji. Należy pamiętać, że po ukńszeniu kleszcza pies może zachorować  m.in. na babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę. Zarażeniu mogą ulegać psy i koty w każdym wieku i każdej rasy. Jeśeli kleszcz będzie utrzymywać się na zwierzęciu powyżej 48 godzin, może zarazić psa i rozwiną się objawy choroby. Gdy u psa, który miał kleszcza zauważymy apatię, wyższą gorączkę, kulawiznę, ciemny smolisty mocz, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii. Choroba jest dość trudna do leczenia, dlatego najlepiej jej zapobiegać poprzez stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najlepiej pytać o te środki w Lecznicach Weterynaryjnych. Lekarze weterynarii dysponują środkami o największym procencie skuteczności, występują one w postaci obroży lub spot on-u (krople na kark). 

Pamiętajmy też, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy nasze zwierzęta dokładnie obejrzeć i w przypadku znalezienia kleszcza usunąć go samemu poprzez wyciągnięcie go specjalną pęsetą lub udać się do lekarza weterynarii. Nie wolno kleszcza smarować tłuszczem czy alkoholem, wtedy kleszcz może wymiotować i nastąpi zakałenie psa.

Pamiętajmy o jednej prostej zasadzie: LEPIEJ ZABEZPIECZYĆ NIŻ LECZYĆ” -zminimalizujemy wtedy ryzyko zachorowania przez naszego pupila na którąś z chorób odkleszczowych.


Dodano: 03-05-2015

Dodał(a): Donata Cie?lak